veckobrev

Hej

Veckan som var så kom Linnea tillbaka till skolan. Hon kommer till en början att arbeta deltid och i första hand som resurs för att hjälpa de elever som behöver extra hjälp för att nå godkända kunskapskrav.

Vi har även fått en ny elev som heter Meda. Välkommen Meda!

Denna vecka börjar de första muntliga nationella proven. Det börjar med svenska. Nästa vecka är det engelska och i början på december så är det matte. I matte så håller vi på att träna på ett gammalt NP på lektionerna. Jag har sagt till eleverna att spara detta prov när vi är klara med det. Proven ser nästan likadana ut från år till år så det är oerhört viktigt att anteckna och vara med när vi går igenom detta prov tillsammans. Vi har även tränat på ett gammalt muntligt prov på extramatten i tisdags.

Jobba hårt nu de sista veckorna innan jullovet.

/Peder


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *