Skridskor

Imorgon är det skridskodag hela dagen. Vi samlas i skolan klockan 09.00 för att samla in telefoner och dela ut baguetter samt festis. Sedan går vi gemensamt till ishallen. Vi har bokat hallen från 10.00-13.30. Strax efter klockan 13.00 kommer vi börja avsluta åkningen. När det är städat i hallen och alla är klara så slutar skoldagen. De får sluta i ishallen om de vill, men de kommer också kunna gå med oss vuxna tillbaka till skolan. De som har lämnat in sina telefoner på morgonen får ut dem i skolan när vi kommer tillbaka. Vi har tillgång till båda hallarna. Vill man spela bandy eller hockey så får man köra i B-hallen. Det är viktigt att vara med och åka skridskor då ett av kunskapskraven är att man ska kunna röra sig/ idrotta på olika underlag under olika årstider.

/Peder


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *